Uygun Saç Boyası Seçimi

İnsan saçının %80 i protein ve diğer az miktarda elementler (yağ asidi, tuz şeker vs.), %20 si  de sudan oluşur. Saçın saç derisinin dışına çıkan kısmı sert ve sağlam bir yapıya (tırnakta da bulunan keratin) dönüşmesine karşın saç derisi içinde kalan kısmı daha yumuşak ve daha fazla nemli bir yapıdadır. Saç içerisindeki protein yapısının azalması ile saçlar incelir ve soluk ve cansız bir hale gelir. Saçın içerisinde saça rengini veren melanin mineralinin azalması ile saçlarda beyazlıklar görülür. Bu gibi durumlarda saçları boyamak en hızlı ve kesin çözüm olabilir. Ancak her halde öncelikle bir doktora başvurmak gerekir.

Saçları boyamak için saça uygun boya seçimi ilk yapılacak iştir. Çok fazla marka ve renk seçeneği arasından saçınıza uygun boyayı seçerek istediğiniz renge kavuşmak için öncelikle kendi saçınızı iyi tanımanız gerekir. İnce telli, zayıf, kahvenin 3. tonu gibi. Daha sonra olmasını istediğiniz renge karar vermeniz gerekir. Bir örnekle açıklayalım: sahip olduğunuz saç kalın telli ve siyah. Saç deriniz normalden biraz daha yağlı ve daha önce saçınızı hiç boyamadınız. Sonuçta ise saçınıza kızıl renk vermek istiyorsunuz. Yapmanız gereken işlemleri sıralayalım. Eğer çok açık bir renk düşünüyorsanız bunu baştan söyleyelim ilk boyamada bu rengi elde etmemiz çok zor.  Resim derslerinden hatırladığımız renk karışımı ve tual olayı gibi. Bu nedenle işe istediğimiz kızıl rengin en uç tonlarına yakın bir ton alarak başlamalıyız. Çünkü çok açık bir kızıl bile siyah saçın üzerinde ilk boyamada siyaha yakın bir kızıl olarak görünecektir. Ancak 3 yada 4 . boyamamızda istediğimiz rengi elde etmek mümkün olacaktır.

Bu konuda dikkat etmemiz gereken diğer bir konu ise seçtiğimiz boyanın markası türüdür. Eğer daha önce kullandığımız bir marka ve renk ise çok sorun olmayacaktır. Ama ilk defa kullanılıyorsa boyanın türüne ve kullanıcı görüşlerine de kulak vermek gerekir.

Yapılmak istenen saçtaki beyazlıkların kapatılması ise saçımızın doğal rengi daha çok ön plana çıkar. Saç rengimizden bir ton daha koyusu ile saçların boyanması beyaz saçların kapatılmasında etkili olacaktır. Ancak kalın bir saç teline sahipsek boyanın da özelliğine göre boyama işlemini iki kez tekrar etmemiz gerekebilir.

Şayet saç boyama nedenimiz cansız yıpranmış ve ince telli saçlarımıza hacim ve ışıltı katmaksa burada saç boyasının renginden çok boyanın içeriği ön plana çıkacaktır. Kimyasal saç boyalarının yanı sıra organik saç boyaları da bu konuda yönelebileceğimiz saç boyası çeşitlerindendir. Özellikle içeriğinde protein bakımından yoğun maddeler içeren boyalar saçınıza ekstra parlaklık kazandırır ve saça ihtiyacı olan proteini sağlayacağından saçlar daha gür ve hacimli bir hale gelir. Saç ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm kazanır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir