Saç Boyası Çeşitleri

saç boyası renkleriSaç boyası renkleri kullanmayı düşündüğünüz boyanın türüne göre değiklik gösterebilir. Doğal boyalardan kına papatya çivit gibi bir boya ile kimyasal boyalar arasında renk ve ton farkı mutlaka olacaktır. Bunun yanında kimyasal saç boyaları da kendi arasında bir hayli çeşitlidir ve hepsinin kendine has bir boyama tekniği gerektirir. Bazı boyalar kuaförde yada bir uzman eliyle yapılması gerekirken bazıları evde kolaylıkla uygulanabilecek özellikte üretilmektedir. Köpük saç boyaları, krem saç boyaları ve damlamayan saç boyaları gibi boyalarla size yardımcı olacak birisi ile kuaföre dahi gitmeden saç boyamayı mümkün kılmaktadır. Saç boyamak için saçın ve boyanın kimyasal özellikleri hakkında az da olsa ön bilgi sahibi olmak etkili bir saç boyası rengi oluşturmak için faydalı olacaktır.

Doğal saç boyaların saçta tutunma esası pozitif ve negatif yüklü iyonların çekimine dayanır. Saç pozitif boya ise negatif yüklüdür. Boya saçın çekim gücüyle saçın keratin kısmına tutunur. Bu nedenle doğal saç boyalarının kapatma özelliği daha azdır.

Kimyasal boyalarda durum bundan biraz daha farklıdır. Özünde kimyasal saç boyaları da doğal kına gibi maddelerden yapılmasına karşın içerisine labaratuvarlar da eklenen elementler yardımıyla kalıcılığı, parlaklığı ve tonları arttırılır ve saç içindeki melanine nüfuz ettirilerek saçın rengini de değiştirmesi sağlanır. Bu nedenle saç daha uzun süre aynı renkte kalır. Genelde saçın uzamasıyla tekrar boyama gerektirir. Uzun süre çıkmayan saç boyaları, evde saç boyama teknikleri, doğal boya renklerini ve saç boyası renkleri ile ilgili merak edilen tüm konuları ayrıntıları ile ele alacağız.

 

 

Incoming search terms:Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir